444 0 455

Copyright © 2024 | Web Tasarım WebMediCode Tarafından yapılmıştır. | Tüm Hakları Saklıdır | İçerik Op. Dr. Şenol Acar tarafından hazırlanmıştır.

Burun Estetiği

Burun estetiği (Rinoplasti)

Burun şeklinde olan değişiklik veya düzeltme için yapılan cerrahi işlemdir.Burnun doğal halinde olan veya sonradan oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve  yüz ile uyumlu hale getirilmesi amaçlanır.Burun anatomisi (Kemik,kıkırdak ve yumuşak dokular) cerrahi teknikler ile tekrar şekillendirilir.

Burun dış görünüşü ile yüz görünümünün çok önemli bir parçası olmakla birlikte iç yapısı ve işlevi ile de solunumda görevlidir.Burun koku almamız sağlar ve ses tonumuzu belirler.

Yüz travmaları sonrası en çok etkilenen bölge burundur.Kemik ve kıkırdak yapıda olan kırılma,kayma ve çökmeler sonucu burun şekli değişirken sıklıkla burun tıkanıklığı da oluşur.Rinoplasti  burun şeklinin değiştirilmesi amacıyla yapılsa da burunun solunum fonksiyonu korunmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı ile

 Burnunuzu küçültebilir, büyütebilir varsa burun kemerinizi alabiliriz.

Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Karşdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltılabilir.

Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise, genişletilebiliriz

Ucu aşırı kalkık ise normal kalkıklığına indirilebiliriz

Burun çok uzun ise kısaltabilir,çok kısa ise de uzatılabiliriz.

Eğik ve çarpık ise düzeltebiliriz.

Ameliyat öncesi

Ameliyat öncesi hasta ile yapılan görüşmede hastanın şikayetleri ve istekleri dinlendikten sonra ayrıntılı bir fizik muayene yapılır.Bu muayenede burun hem estetik hem de solunum açısından değerlendirilir.Nefes alma sorunu olan hastaların bu şikayetleri de aynı ameliyatta düzeltilir. Burun ile alın,göz,kaşlar,dudak ve çene birlikte değerlendirilip burnun yeni şekli planlanırken de yüz hatlarına dikkat edilmelidir.

Burun estetiği ameliyatında hastanın istek ve beklentileri çok iyi dinlenmeli ve operasyon esnasında yapılacaklar hastaya anlatılmalıdır.Hastanın çeşitli açılardan burun fotoğrafları çekilmeli ve bu fotoğraflar üzerinden de hasta ile birlikte değerlendirme yapılmalı.

Ameliyat süreci

Genel anestezi altında yapılan ameliyat açık ve kapalı teknik olmak üzere 2 farklı tenikle yapılabilir.Aslında bu tekniklerde sadece burun uç kısmında kolumella denen bölgedeki küçük kesi farkı vardır.Bu kesi ise ameliyat sonrası takiplerinde gözle görülemeyecek şekilde ortadan kaybolur.Açık teknik tüm hastalar için uygun iken kapalı teknik için hastanın burun yapısı uygun olmalıdır.Ben kendi pratiğimde ultrasonik cihazlar ve mikromotorlu cihazlar kullandığım için daha çok açık teknik tercih ediyorum.Ancak burun yapısı uygun hastalarda da kapalı tekniği de kullanıyorum.Ameliyat yaklaşık 2,5-3 saat sürmektedir.Ancak ameliyat hazırlığı ve ameliyat sonrası anestezi uyanma odasında olan bekleme  süreleri ile bu  zamanların aşılabilir.Dışarıda bekleyen hasta yakınları açısından bu süreler endişe uyandırabiliyor.

Ameliyat sonrası

Hastanın ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalması önerilir.Ameliyatta burun içerisine konan silikon tamponlar 5.gün,burun dış kısmındaki atel ve bantlar 7.günde alınır.7.günde atel alındıktan sonra burun tekrar bantlanır ve 3 gün sonra bu bantlar da alınır.Açık rinoplasti yapılmışsa burun ucu dikişleri de 7.günde alınır.

Ameliyat sonrası 1.gün hasta duş,banyo yapabilir.Ancak 7.güne kadar yani atel alınana kadar buruna direkt su gelmesini istemeyiz,hasta saçlarını kuaför usulü ile bir kişi yardımı ile yıkayabilir.Vücudunun geri kalanın yıkanmasında sakınca yoktur.

Ameliyattan hemen sonra burun çevresine yapılan buz uygulaması ile ödem azaltılmaya çalışılır.Hastanının da  1 hafta kadar baş kısmının biraz yukarıda (2 yastık) yatarak uyuması önerilir.

Ultrasonik rinoplasti ile hastalarımızda daha az ödem ve morluk ve hızlı iyileşme görmekteyiz.Hasta ameliyatın 1. gününde günlük hayatına dönebilir,5.günde tampon ve 7.günde atel alındıktan sonra da iş ve sosyal hayatına devam edebilir.

Yazışmaya Başla
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?