444 0 455

Copyright © 2024 | Web Tasarım WebMediCode Tarafından yapılmıştır. | Tüm Hakları Saklıdır | İçerik Op. Dr. Şenol Acar tarafından hazırlanmıştır.

Kulak Tüpü Takılması

Kulak Tüpü Takılması

Orta kulakta sıvı olması ne demektir?

Orta kulak östaki kanalı ile geniz bölgesiyle bağlantılıdır.Geniz bölgesinde östaki kanalını tıkanması veya burun tıkanıklığının olması sebebiyle östaki kanalının çalışmasının bozulmasıyla orta kulakta sıvı birikmesi oluşur.Bu sıvı orta kulağa dışarıdan gelmez.Banyo,havuz ve deniz suyu kulak zarında geçerek orta kulakta sıvı oluşturmaz.Orta kulakta bulunan salgı yapan hücreler bunu yapar.Orta kulakta oluşan bu sıvı zamanla jel haline gelir ve kulak zarının kemikçiklere doğru çökmesine neden olur.Bu durum fark edilmez ise kalıcı iştime kaybı ve kronik enfeksiyonlar gelişir.

Orta kulak sıvısı nasıl fark edilir?

Sıklıkla çocukluk çağında olur. Küçük çocuklarda kulak kepçesini çekme ilk bulgu olabilir.Hırçın ve dikkat eksikliği olabilir.Daha büyük çocuklarda kulakta ara ara olan ağrı,dolgunluk ve işitme azlığı en sık karşılaşılan şikayetlerdir.

Kulak burun boğaz uzmanı muayenesinde kulak zarının şeffaf görüntüsünün kaybolduğu,matlaştığı ve bazen de kulak zarının arkasında baloncuklar şeklinde sıvı görünümü fark edilir.Sıvı birikiminin başlangıcında kulak zarı ileriye doğru bombeleşirken geç dönemde kulak  zarında çökme oluşur.Aynı zamanda kulak basınç testi,akustik refleks testi ve işitme testi yapılmalıdır.

Orta kulaktaki sıvı nasıl tedavi edilir?

Orta kulakta oluşan sıvının çoğu zamanla kendiliğinden de kaybolabilir.İlaçsız takip yapılabileceği gibi sıvının kaybolmasına yardımcı olmak için allerji ilaçları ve dekonjestan burun spreyleri kullanılabilir.Bazı durumlarda kortizon tedavisi de kullanılabilir.

İlaçlara rağmen devam eden orta kulakta sıvı varlığı, 30 db den fazla işitme kaybı olması ve kulak zarında çökme olması durumlarında cerrahi işlem ile kulak zarına tüp takmak gereklidir.

En sık yapılan ameliyat östaki kanalını tıkayan geniz etinin alınması ile birlikte kulağa tüp takılması işlemi birlikte yapılır. Tüp takılması işlemi için genel anestezi gerekli değilken geniz eti alınması ile birlikte yapılırsa genel anestezi olmalıdır.Tüpler mikroskop altında kulak zarına küçük bir kesi yapılıp orta kulaktaki sıvı boşaltıkdıktan sonra kulak zarına yerleştirilir.Tüpler dışarıdan görülmez.Hastanın hiçbir günlük aktivitesini,sosyal ve okul hayatını etkilemez.

Tüp takıldıktan sonra nasıl takip ediliyor?Tüp nasıl alınıyor?

Kulağa takılan tüpler her 2 ayda bir kontrol edilir.Tüpler 6-12 ay arasında kendiliğinden dış kulak yoluna düşüyor.Poliklinik kontrolleri esnasında hekim tarafından alınabilir.

Erişkinlerde kulakta sıvı birikmesi olur mu?

Tabi erişkin hastalarda da burun kemik eğriliği,burun eti şişmesi,allerjik durumlar,nazal polip,kronik sinüzit gibi durumlarda kulakta sıvı birikmesi olabilir.Uçak seyahati veya dalış esnasında burun tıkanıklığı varlığında kulaklarda basınç farkı oluşup sıvı birikmesi oluşabilir.

Ancak erişkin bir hastada tek kulakta olan sıvı birikmelerinde geniz kanseri olasılığı unutulmamalıdır.

Yazışmaya Başla
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?