444 0 455

Copyright © 2024 | Web Tasarım WebMediCode Tarafından yapılmıştır. | Tüm Hakları Saklıdır | İçerik Op. Dr. Şenol Acar tarafından hazırlanmıştır.

İzsiz Kulak Zarı Onarılması

İzsiz Kulak Zarı Onarılması ( Endoskopik Timpanoplasti)

Endoskopik Timpanoplasti nedir?

Kulak zarında delik olan hastaların orta kulakta bulunan kronik iltihabi durumların tedavisi için kulak zarı ve kulak kemikçiklerinin onarılması işlemidir.Bu operasyonlar genel anestezi altında yapılır.Ameliyat kulak kanalı içinden endoskop kameralar yardımı ile yapıldığı için kulak dış kısmında veya kulak arkasında herhangi bir dikiş olmaz.Sadece kulak zarında olan deliklerin kapatılmasına miringoplasti denir.Lokal anestezi altında poliklinik şartlarında da yapılabilir.

Ameliyat nasıl yapılır? Kulak cildinde kesi olur mu? Ameliyatın amacı nedir?

Kulak zarı onarılması ameliyatı endoskop kameralar ile kulak kanalı içerisinden yapılabilmektedir.Kulak giriş kısmından alanan tragal kıkırdak veya temporal  kas fasyası ile delik kapatılır.Bu operasyonda ana amaç kulak zarının kapatılmasıyla orta ve iç kulağı enfeksiyonlara karşı korumaktır.2.amaç ise işitme kaybını olabildiğince normal seviyelere döndürmektir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Hasta sıklıkla 1 gün hastanede takip edildikten sonra taburcu edildir.Kulak içerisinde tamponlar bulunur.Hasta 1 hafta bu tamponlar üzerinden verilen antibiyotikli ve kortizonlu kulak damlalarını kullanır.1.hafta kontrolünde kulak tamponları alınır.1 ay sonra kontrole çağrılır.Bu 1 ay içerisinde üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat edilmeli,duş ve banyoda kulak sudan korunmalı ve uçak seyahati yapılmamalıdır.

Yazışmaya Başla
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?