444 0 455

Copyright © 2024 | Web Tasarım WebMediCode Tarafından yapılmıştır. | Tüm Hakları Saklıdır | İçerik Op. Dr. Şenol Acar tarafından hazırlanmıştır.

Septoplasti

Burun kemik eğriliğinin düzeltilmesi (Septoplasti)

Burun deviasyon ameliyatı (septoplasti ) burun tıkanıklığı yaşayan hastalarda burun dış görüntüsünde değişiklik yapmadan burun içinde bulunan kıkıdak ve kemik eğikliklerinin düzeltilmesi işlemidir. Burun estetiği ameliyatı ile birlikte de yapılabilir.Bu ameliyata da septorinoplasti denir.Hem burun dış görüntüsü değişirken hem de burun tıkanıklığı çözülmüş olur.

Burun orta kısımda önde kıkırdak arkada kemik yapılar bulunur.Bu yapı burnu sağ ve sol şeklinde ikiye ayırır.Bu kıkırdak veya kemiklerde olan sağa veya sola olan kaymalara deviasyon denir.

Deviasyon son derece sık görülür,bazen hafif seviyede iken bazen de ciddi boyutta olabilir.Bu durum Kulak Burun Boğaz uzmanın muayenesi sırasında anlaşılır.

Burun eğriliğinin sebepleri nelerdir?

Burun deviasyonu(kıkırdak veya kemik eğikliği) halk arasında ‘burnumda kemik veya kıkırdak varmış’ şeklinde tanımlanır.En sık sebebi burun travmalarıdır.

Bebeklik döneminde başlayarak yürümeye başladığımız erken çocukluk döneminde aldığımız küçük darbeler bile kıkırdak ve kemiklerin büyüme aksında kaymaya sebep olabilir.Yine okul döneminde top,diz,dirsek ile alınan darbeler burun içi ve dış yapısında değişiklikler oluşturabilir.Trafik kazaları da burun deviasyonuna sebep olabilir.

Deviasyonu olan hastalar bize burundan rahat nefes alamama,horlama veya gece ağzı açık uyuma şikayeti ile başvururlar. Çoğu deviasyon hastasının burun dış görünümünde şekil bozukluğu görülmektedir.

Burun deviasyonu şiddetli baş ağrısı,horlama,koku alma bozuklukları,burunda kabuklanma,tekrarlayan burun kanamaları,sık üst solunum yolu enfeksiyonları ve sinüzit ataklarına sebep olur.

Yazışmaya Başla
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?